Kontakt

Polbart
Stara Słupia 24 a
26-006 Nowa Słupia
tel: 502 575 960
e-mail: matkipszczele@gmail.com

145 myśli w temacie “Kontakt

 1. Szanowny Panie
  duże ule nie są żadną sensacją. My już od ponad 30 lat zimujemy pszczoły
  na 4-5 korpusach. Wiedzą o tym dr Olszewski i dr Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Olsztynie. Na wykładach w Pszczelej Woli wielokrotnie
  informowali o chodowli ( w tym zimowli) pszczół w takich wieżach.
  Z poważaniem Wojciech Cholewa

  • Szanowny Panie,

   Cieszę się niezmiernie, że stosuje Pan taki sposób zimowania pszczół.
   Jest on znany od ponad stu lat.
   Szkoda tylko, że do tej pory, nigdzie nie spotkałem się z publikacjami dr dr Krzysztofa Olszewskiego i Grzegorza Borsuka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, poruszającymi sposób zimowania pszczół w obszernych, dobrze wentylowanych ulach.
   Gdyby Pan był uprzejmy, przesłać mi jakieś drogowskazy do takowych piśmienniczych pozycji, byłbym bardzo wdzięczny.

   Z wyrazami szacunku,
   Leszek Stępień

   • Szanowny Panie,
    sposób hodowli pszczół w ulu o stałej wiel-kości gniazda w ciągu całego roku znany jest od tysięcy lat. Pszczołom żyjącym w naturze nikt w ciągu roku nie powiększał, ani nie zwężał gniazda. Same pszczoły powięk-szały gniazdo do wielkości dziupli jedynie w początkowym okresie zajęcia dziupli przez rój. To człowiek wprowadził swoje sztuczno-ści do życia pszczół. Zwęża gniazdo na zimę, kradnąc im bezmyślnie miód, zastę-pując go surogatem z brukwi, i powiększa je na wiosnę. Tą gospodarkę „oświęcimską” popularyzuje nauka instytucjonalna, co jest bezmyślnie powielane przez pszczelarzy. Pozdrawiam Wojciech Cholewa

    • Szanowny Panie,

     Prawie w całej rozciągłości popieram Pańską wypowiedź. Są jednak wyjątki zarówno wśród pszczelarzy jak i w świecie nauki. Proszę o przesłanie Pańskiego numeru telefonu na adres matkipszczele@gmail.com
     Z wielką przyjemnością pozwolę sobie do Pana zadzwonić i porozmawiać.

     Z wyrazami szacunku,
     Leszek Stępień

 2. Witam Panie Leszku.
  Zakupiłem u Państwa w tym roku matki PRIMORSKI. Obecnie jestem na zakupie węzy oraz ramek i zastanawiam się nad wyborem węzy 5.1 lub 4.9 ??
  Ramka jaką posiadam to wielkopolska skrócona do 18 cm. Mam zamiar kupić ramkę hoffmanowską. Aby zachować odstęp miedzy osiami węzy 32 mm zgodnie z podstawami jakie wyczytałem na Pana stronie. Proszę o informacje czy iście w stronę małej pszczoły nadal aktualne i czy ma sens czy może na dzień dzisiejszy coś się zmieniło ??.
  Pozdrawiam Jacek.

  • Dzień dobry,

   Proszę zastosować ramkę z pełnymi boczkami o szerokości 32 mm.
   Węzę o komórce 4,9 mm należy przetestować, wkładając po jednej ramce w środek gniazda do obydwóch korpusów. Jeśli pszczoły akceptują tę komórkę to można zastosować ją w gnieździe. W takim przypadku, węza z komórką 5,1 mm do miodni. Jeśli pszczoły nie akceptują komórki 4,9 mm to zarówno do rodni jak i do miodni proszę stosować węzę o komórce 5,1 mm.

   Pozdrawiam,
   Leszek

  • Sporadycznie takie przypadki się zdarzają.
   Pomimo właściwego oznakowania przesyłki jest to z reguły wina nieprawidłowego transportu na jego końcowym etapie.
   Chodzi głównie o przegrzanie matki na skutek prztrzymywania przesyłki na słońcu.
   Proszę zgłosić ten fakt telefonicznie 502 575 960 lub mailem matkipszczele@gmail.com
   Wyślemy unasiennioną Monticolę gratis.

  • AS30 zapowiadała się dosyć obiecująco. Niestety, z powodu skłonności do rabunku i rozszczepiania cech w kolejnych pokoleniach zrezygnowaliśmy z jej hodowli. Bardzo dobre wyniki daje mini hodowla pszczoły armeńskiej Ararat ale matek póki co nie oferujemy.
   Pozdrawiam,
   Leszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *