Kontakt

Polbart
Stara Słupia 24 a
26-006 Nowa Słupia
tel: 502 575 960
e-mail: matkipszczele@gmail.com

58 myśli nt. „Kontakt

 1. Witam Panie Leszku. Czy posiada jeszcze Pan matki do dalszej reprodukcji – Primorski. Jeżeli tak to jakie. Zadowolony jestem z 2P97 a ostatnio miałem od pana P74 i też ładnie się rozwijają.

 2. Panie Leszku może Pan podać dokładne wymiary ramki na komórkę 4,9 chodzi mi o szerokość górnej beleczki bo gdzieś czytałem że lepiej zrobić 20 mm a ile powinna mieć szerokości dolna. Jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia czy przy 25 mm szerokości odstęp między ramkowy będzie 7 mm cz to nie za mało. A jeżeli zmniejszę na 20 mm górę to dolną też?
  Pozdrawiam

  • Bastianie 🙂
   Przez 7 mm pszczoła bez problemu się przemieszcza. Nawet przez 6 mm, dlatego wysokość wylotków zimowych powinna mieć 6 mm aby żaden gryzoń nie zawitał do ula.
   W dziupli, w rodni, pomiędzy plastrami, pszczoły mają odległość około 7mm.
   To, że przy beleczce 25 mm będą mieć za ciasno to tylko nasze wrażenie lub złudzenie. Rzecz jasna, że ramkom wykonanym z solidnego drewna wystarczą górne i dolne beleczki po 20 mm szerokości. Jak dla mnie daje to ładniejszy obraz. Widzimy od góry więcej plastrów aniżeli drewna.
   Można dolną beleczkę pocienić do 10 mm szerokości i 10 mm wysokości. W tym przypadku zalecane drutowanie poziome, tak naprawdę to jedyne prawidłowe.
   Przy szerokości odstępników bocznych ramek 30 mm i szerokości górnych i dolnych beleczek 25 mm matki pszczele czerwią bez problemu a pszczoły mają się całkiem dobrze. Tutaj muszę zaznaczyć – moje pszczoły, czyli małe pszczoły, czyli naturalne pszczoły 🙂 Wydaje się to dziwne ale praktyka pokazuje, że pszczoły wolą zarówno zimą jak i latem ciasne według nas a według nich naturalne gniazdo. Dlaczego tak jest. Odpowiedź jest prosta.
   Na zimę tworzą kłąb pszczeli a latem prawidłowe czyli zmniejszane teraz przez nas odstępy plastrów, pozwalają dużo mniejszym wysiłkiem utrzymać im klimat gniazda pszczelego, wypracowany przez miliony lat.

   Pozdrawiam,
   Leszek

  • Panie Pawle,
   Przepraszam za spóźnioną odpowiedź.
   Limit zamówień na odkłady czerwcowe został wyczerpany w maju.
   W przyszłym roku nie będziemy sprzedawać żadnych odkładów na ramce Langstrotha 3/4.
   Będzie możliwość zakupu odkładów wielkopolskich w nowych ulach jednościennych z sosny wejmutki.

   Pozdrawiam,
   Leszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *